OSGB Nedir?
Risk Değerlendirmesi
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun Cezai Yaptırımları
Risk Analizi Yaptırdınız Mı?

Yüksekte Güv. Çlş. Eğitimi

 

EĞİTİMİN AMACI

 

Yüksekte Çalışma eğitimleri erişim kolay olduğu her türlü yüksekte çalışma faaliyetinin güvenli yapılması amacıyla verilen eğitimlerdir. Çatı, iskele, cephe asansörü, telekomünikasyon, temizlik, bakım-onarım personeli, şantiyeler ve fabrikalarda yüksekte çalışan personeli hedefleyen eğitimlerimiz çalışma sahasına ve yapılan işe uygun olarak hazırlanmaktadır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 17. maddesine ve 15.05.2013 tarih ve 28648 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği’nin 5. maddesine göre; işverenler, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca 25786 sayılı yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği ve 28695 sayılı kişisel koruyucu donanımların (KKD) işyerlerinde kullanılması hakkında yönetmelik gereği de bu eğitimin alınması zorunludur. Türkiye’de özellikle inşaat sektöründe önemli sayıda iş kazası meydana gelmektedir. Bu kazaların büyük bölümü (530) yüksekten düşme şeklinde gerçekleşmektedir. Ancak sadece inşaatlarda çalışanların değil, merdiven kullanarak çalışan tüm çalışanların da bu eğitimi alması zorunludur.

 

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

·         Yüksekte Çalışma ile ilgili tanımlar

·         Yüksekte Güvenli çalışmanın yasal dayanakları

·         Düşme durdurma sistemleri

·         Emniyet alma kuralları ( ankrajlama )

·         Toplu korunma uygulamaları ve kişisel koruyucu donanımlar

·         Kişisel koruyucu donanımların kontrol ve bakımı

·         Merdiven, iskele ve platformlarda güvenli çalışma uygulamaları

·         Sık kullanılan düğüm çeşitleri

·         Askıda kalma şoku ve süresi

·         Askıda kalan kişiyi kurtarma yöntemleri

 

 

EĞİTİMİN SÜRESİ

 

Yüksekte Güv.Çlş eğitimi için öngörülen süre 1 gündür. Yüksekte Güv.Çlş eğitimi için öngörülen eğitimi alacak kişi sayısına göre değişebilir.

 

Doktorum OSGB Copyright 2013.